Blog > Komentarze do wpisu
Znakolodzy w akcji - strefa zamieszkania

Bywam czasem w Oławie i mam wrażenie, że tamtejsi znakolodzy nie bardzo znają PoRD oraz Rozporządzenie o znakach drogowych. Tym razem umieścili znaki tak, że jestem tego pewien.

Strefa zamieszkania to dość nowy twór, ale można ją czasem spotkać:

i nie widać tu na razie nic dziwnego (przy większym zdjęciu już może by było widać, ale wjedźmy z drugiej strony.

Mamy ładny znak, dalej szeroką drogę, po której piesi mogę chodzić środkiem, a samochody mają niby ograniczenie prędkości o czym niewielu kierowców pamięta

ale ja nie o tym. Otóż nagle się dowiadujemy, że jedziemy po drodze z pierwszeństwem:

Tylko, że dojeżdżamy do skrzyżowania i się włączamy do ruchu:

bo zgodnie z artykułem 17:

Art. 17. 1. Włączanie się do ruchu następuje przy rozpoczynaniu jazdy po postoju lub zatrzymaniu się niewynikającym z warunków lub przepisów ruchu drogowego oraz przy wjeżdżaniu:

  1. na drogę z nieruchomości, z obiektu przydrożnego lub dojazdu do takiego obiektu, z drogi niebędącej drogą publiczną oraz ze strefy zamieszkania;

2. Kierujący pojazdem, włączając się do ruchu, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz ustąpić pierwszeństwa innemu pojazdowi lub uczestnikowi ruchu.


Brawo! W Oławie udało się znakologom stworzyć sytuację, gdzie jesteśmy na drodze z pierwszeństwem, ale musimy ustąpić wszystkim pojazdom to pierwszeństwo!

Ja mam tylko pytanie, kto tam będzie winny w razie ewentualnej stłuczki?

No przecież nie niedouczony znakolog, który wymyślił to skrzyżowanie.sobota, 10 września 2011, tiges_wiz

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: pst, *.dynamic.gprs.plus.pl
2011/09/10 22:44:19
A czy w tym przypadku nie będzie miała znaczenia hierarchia ważności, która przebiega jakoś tak: policjant- światło- znak- przepisy?
-
2011/09/11 00:02:51
ale tu masz 2 znaki : jeden droga z pierwszeństwem, a drugi strefa zamieszkania, który tez się wiąże z jakimś określonym w przepisach zachowaniem.
Oczywiście możesz rozstrzygać, który znak jest bardziej znakowaty ;)
-
2011/09/11 00:14:48
i jeszcze mała uwaga.
jezeli chcieli tam uspokoić ruch to wystarczyło dać znak strefa ograniczenia prędkości np. do 30.
A tak to jakiś matoł wprowadził tylko zamieszanie.
zobacz ze dajac strefe zamieszkania nieportrzebnie budowali tam chodnik i drige dla rowerow ;) trzeba sprawdzic w rozporzadzeniu czy taga droga jak ta powinna byc oznaczana takim znakiem i czy nie ma jakis wymagan aby ustawic strefe zamieszkania.

to wyglada, ze jakis matol postawil znak niewiedzac co on tak naprawde oznacza.
-
2011/12/17 15:02:13
Zaniedbałeś bloga Tiges...:(
-
2012/02/18 17:47:25
No troszeczkę, ale nie mam co pisać ;)
W przepisach nic się nie zmienia, w bezpieczeństwie też ;)
-
Gość: moto.ntii.pl, *.icpnet.pl
2012/10/21 00:27:04
Na moje oko dość prosto:
pierwszeństwo zgodnie ze znakami pierwszeństwa przejazdu, koniec strefy informuje tylko o tym, że z niej wyjeżdżamy, czyli że jest dozwolone 50 kmph. Znak kończący strefę tyczy się tylko i wyłącznie drogi z pierwszeństwem, tak więc trzeba ustąpić tym z prawej (itak byłoby trzeba, zasada prawej strony) ale przejeżdżamy przed tymi z lewej. Inaczej by było gdyby była droga na wprost z pierwszeństwem i dwie w bok podporządkowane a my na wyjeździe ze strefy - wtedy trzeba byłoby ustąpić pierwszeństwa kierującemu jadącemu z naprzeciwka, jakby on skręcał w lewo (czyli nasze prawo), lecz następnie my mamy pierwszeństwo przed tymi z prawej i lewej. Nic trudnego :)