Kategorie: Wszystkie | Absurdy drogowe | MejsonTV | Technika
RSS
czwartek, 29 kwietnia 2010
Mejsona rok jazdy zgodnej z przepisami

Mejson założył blog. Założył ponieważ nazbierał 24 punkty i teraz będzie musiał uważać. Jeszcze bardziej niż dotychczas.

Pierwszy wpis znajduje się na stronie http://rokniebezpiecznegozycia.blogkierowcy.pl/2010/04/28/do-trzech-razy-sztuka/. Tam też wyjaśnienie skąd ich tyle się wzieło.

No cóż, powodzenia!

Tagi: mejson
15:28, tiges_wiz , MejsonTV
Link Komentarze (6) »
środa, 28 kwietnia 2010
Siła spokoju

Mejson zamieścił nowy film, więc warto go pokazać. Tym razem o cierpliwości i sile spokoju:

sobota, 24 kwietnia 2010
Doskonały świat, odcinek 1: Porąbane oznakowanie

Oprócz Prawa o Ruchu Drogowym jest jeszcze Rozporządzenie o znakach drogowych. Stoi w nim między innymi:

27. 1. Znak B-33 "ograniczenie prędkości" oznacza zakaz przekraczania prędkości określonej na znaku liczbą kilometrów na godzinę. Dopuszczalna prędkość określona na znaku obowiązuje, z zastrzeżeniem ust. 4 i § 32, do miejsca:

1) wprowadzenia innej dopuszczalnej prędkości znakiem B-33 lub B-43,

2) umieszczenia znaku D-40 oznaczającego początek strefy zamieszkania,

3) umieszczenia znaków oznaczających odpowiednio początek lub koniec obszaru zabudowanego, o których mowa w § 58 ust. 3 i w § 114 ust. 1 pkt 1 i 2.

Ponieważ i znakolodzy o tym nie wiedzą bardzo często, to stawiają niedbale oznakowanie. Nie raz chciałem nagrać coś takiego, ale uprzedził mnie Mejson.

wtorek, 20 kwietnia 2010
Nosił wilk razy kilka...

Film ze spotkania z policją:

Taka przyjemność może kosztować 500 zł i 10 punktów karnych. Mam jednak trochę wątpliwości. O ile najechanie na podwójną ciągłą jest bezsprzeczne, to wyprzedzanie na skrzyżowaniu już nie. Mając taki zapis z kamery można spróbować ocenić sytuację. Samo przejeżdżanie obok pojazdu miało miejsce zdecydowanie przed skrzyżowaniem. Powrót na swój pas mógł już się zakończyć w jego obrębie.

Ciekawe, że policjant zdecydowanie widział tą sytuację lepiej niż kamera zamontowana w samochodzie.

Moim zdaniem manewr był niepotrzebny i interwencja wskazana. Sam Mejson się nie wybiela:

"Nie byłem zaskoczony pojawieniem się ciągłej. Zaskoczony byłem nagłą zmianą tempa octavii i postanowiłem ją przeskoczyć. Linię ciągłą naruszyłem świadomie i nie mam zamiaru tutaj się wybielać."

Zmiana tempa skody pewnie wynikała z tego, że kierowca ten zauważył nieoznakowany radiowóz.

"Czy natomiast wprowadziłem zagrożenie bezpieczeństwa powinien określić właśnie człowiek - policjant - a nie maszyna jak fotoradar czy komputer. Werdykt był taki a nie inny i nie zamierzam go podważać. Ale poddać Waszej ocenie chyba mogę?"

Dlatego też ja uważam, że zastosowane środek karny w postaci mandatu 500 zł jest za wysoki. Wszelkie wątpliwości powinny były zostać rozstrzygnięte na korzyść kierowcy, nawet jeżeli są niewielkie. Pewnie 200 zł i 5 punktów karnych odniosło by taki sam skutek wychowawczy.

poniedziałek, 12 kwietnia 2010
Bezmyślna jazda

W cieniu wielkiej tragedii, zdarzają się małe pojedyncze tragedie na drogach. W serwisie www.poboczem.pl znalazłem ciekawy film, który przedstawia pewne zachowania na drogach. Mimo, że powstał przy współpracy z KP WRD w Warszawie czy Krajowym Centrum BRD, to odbiega trochę od wymowy "prędkość zabija", jak to zwykle ma miejsce z podobnych publikacjach. Odważono się na przykład stwierdzić, że jednak bardziej brawura i zwykła ludzka głupota.